Взимане на размерите за корнизи и пердета
На пазара се предлагат различни видове корнизи, но най-общо можем да ги разделим на релсови и тръбни. Обикновено те се предлагат с готови размери на профилите. Ако тези размери не отговарят точно на вашия размер ви съветваме да вземете по-дълъг корниз и в последствие той да бъде отрязан /всички корнизи лесно се режат с ножовка/
Релсовите корнизи могат да бъдат изработени от алуминий или ПВЦ и най-често се монтират на тавана. Възможен е и монтаж на стената посредством Г-образни планки, което е удачно в по-частни случай и нестандартни прозорци.
Размерите:
Ширината на релсата най-често се взема от край до край на стената. Ако искате тя да обхваща само прозореца то е добре да се сложат завършващи ъгли за по-красив резултат. Ширината на пердето се изчислява на база дължината на релсата от край до край според предпочитания набор, ако има поставени завършващи ъгли и те трябва да се включат към размера.
Височината на пердето монтирано на релсов корниз се взема като се премери разстоянието от долният край на корниза (най-лесно е да вкарате рулетката в канала на релсата) до там до където ще стига пердето. Добре е да премерите и самата релса за да може да се направи декоративен руж на пердето, за случаите когато няма предвидена ниша за релсата или декоративен перваз (бленда) за прикриване на релсата.
Тръбни корнизи – те са изработени от различни материали – стомана, инокс, месинг, дърво, алуминий, ПВЦ (рядко). Най-често се монтират на стената над прозореца, но за някой модели се предлагат и трегери за монтаж на тавана.
Размерите:
Обикновено тръбните корнизи се поставят само над прозореца, като излизат от двете страни по 10-30 см. Ширината на пердето се изчислява на база дължината на корниза между накрайниците.
По правило височината на пердето се взема от долния край на халките (най-лесно е като закачите рулетката на някоя от халките). Ако пердето е със по-специфично ушиване – например с улей за нанизване директно на корниза, с коланчета или вградени пръстени – то височината се взема от горният край на корниза и трябва да се има в предвид и диаметъра на профила.
Взимане на размери за римски щори
Щорите могат да бъдат монтирани на дограмата, в нишата на прозореца или извън нея.
Щора в нишата
Ширина – премерете ширината на нишата на поне 3 места – в горния край където ще бъде монтиран механизма, в средата и долу. Взема се най-малкият размер за да може щората да се движи свободно.
Височина – премерете от горния до долния край на нишата(поне на 2 места)
Щора, покриваща нишата
Ширина – премерете нишата и добавете поне 10-15 см за да се достигне достатъчно покриване от двете страни на прозореца.
Височина – премерете от желаната позиция за монтаж на механизма до желаната дължина.
Щора на дограмата
Ширина – премерете ширината на светлия отвор на прозореца и добавете 6-8 см. Важно е да сe има предвид дали крилото е отваряемо и къде се намира дръжката. За отваряемите прозорци премерете от вътрешната страна на дръжката до 2-3 см от другата страна на крилото или средата на профила.
Височина – премерете крилото отгоре до долу.
Когато на прозореца Ви се монтират няколко щори за по-добър естетически ефект е важно да се направят така, че фиброшиповете да вървят на едно ниво. За тази цел премерете отваряемото крило от горе до долу – полученият размер се взема за височина на всичките щори.
Важно!!! Когато правите поръчка за пердета и корнизи, не забравяйте пак да обсъдите с Вашия консултант всички детайли около размерите, за да бъдат избегнати евентуални недоразумения и грешки.